Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA’DAN ARHAVİ’YE DESTEK

Arhavi’nin Kemerköprü ve Konaklı köylülerinin derelerinin başında geçen hafta başlattıkları HES nöbeti devam ederken, Hopa’dan da bir grup yurttaş desteğe geldi.

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde Kemerköprü ve Konaklı köylülerinin bölgelerine yapılmak istenen HES’e karşı başlattıkları nöbet eylemine Hopalılar’dan da deste geldi. Desteğe gelen Hopalı yurttaşlar, Konaklı Köyü muhtarı tarafından karşılandı. Hopalı yurttaşlar, başta köy muhtarı ve köylülerin yapılacak HES projesine karşı kararlı duruşlarını tebrik ettiklerini belirtti. Özellikle, tehditlere rağmen verdikleri haklı mücadelede de Arhavililere desteklerini esirgemeyeceklerini dile getiren Hopalı yurttaşlar, bundan böyle sık sık nöbet çadırına ziyarette bulunacaklarını söyledi.

“Kavak Projesi” adı altında yapılması düşünülen HES’lerin, her iki köyün bırakın deresini, köylerini bile haritadan sileceğini belirten köylüler, “İçme suyumuza bile göz dikenler sözde ‘elektrik üreteceğiz’ diye bizim yaşam alanlarımızı yok edemezler. Çünkü hiç bir hizmet insan yaşamının önünde olamaz. Yaşamımızı yok eden bir enerjiyi niye isteyelim. Asla buraya HES’çileri sokmayız. Devlet vatandaşlarının yanında olmalı, vatandaşların kendi yaşam alanlarını yok edenlerin yanında değil. Bizler suyumuza, deremize ve köyümüze sahip çıkıyoruz ve çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Köylüler, tehdit edildiklerini ve özellikle medyadan yeterince destek görmediklerini, medyanın kendilerine destek vermesini istedi. Arhavili köylüler, HES nöbeti tutmaya devam edeceklerini belirtti.

Haber: Yalın Balta- Arhavizyon


Paylas

About The Author

Comments are closed.