Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

İSHAK HACİKAMİLOĞLU İLÇEMİZDE İDİ

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İshak HACIKAMİLOĞLU İlimiz Arhavi İlçesinde faaliyet gösteren ve Bakanlığın Kırsal Kalkınma ve Yatırımlarını Desteklenmesi Programı kapsamında %50 hibe desteği ile modern bir soldurma ünitesine kavuşan yıllık 700 ton kapasiteli Of – Çay Fabrikasında inceleme ziyaretinde bulundu.

Hacıkamiloğlu, Arhavi ilçesi Konaklı köyünde de DOKAP kapsamında 2012 yılında yüzde 90 devlet destekli, yüzde 10 çiftçi katılım payıyla oluşturulan her biri birer dekar olmak üzere toplam 10 kişiye 10 dekar kivi bahçesi kurulduğunu belirterek projenin sahil şeridinde bulunan ilçeler için geleceğe yönelik çok uygun bir proje olduğunu söyledi.

Hacıkamiloğlu, şunları kaydetti:

“DOKAP projesi kapsamında ziraat mühendisleri Hasan Çiçek ve TARGEL Projesi birim personellerinden Tamer Peker koordinatörlüğünde yürütülen proje gereği bahçe sahibi çiftçilere kivi bahçe tesisi kurulumu, baş direk kurulumu, direkler arası mesafe, tellerin çekimi, fidan dikimi ve dikimden sonraki aşamalar ve benzeri konularda bilgi verilmekte, kivi bitkisinin uygun budama teknikleri uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Bir önceki kivi projesindeki üreticilerle de irtibata geçilerek yeni proje kapsamındaki kivi üreticilerimizle bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılmaktadır. Kivi yetiştiriciliği ile ilgili karşılaşılan ve karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri paylaşılmaktadır. Ayrıca başta çiftçi eğitimi olmak üzere çiftçiye yararlı her türlü faaliyetlerde bulunuyoruz.”


Paylas

About The Author

Comments are closed.