Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

İKİ ESKİ SAHİL GÖRÜNTÜSÜ

    

     Bu ay sizlerle 1973 yılında çekilmiş iki fotoğrafına bakacağız. İlk fotoğrafımızın Özgür Otelin üstünden çekilmiş olduğunu, sahil yolu ve çevresindeki yapılara baktığımızda sahilin günümüze göre oldukça boş olduğunu görüyoruz. Sahildeki dönme dolabın bir kez çalıştırıldığını ve aşırı sallandığı için tehlikeli bulunup hizmet dışı bırakıldığını biliyor muydunuz? Çok uzun yıllar orada modern bir heykel gibi durdu ve sonra denizin etkisiyle çürüdü gitti…

     O yıllarda sahil parkına sadece Arhavi’den değil cevre il ve ilçelerden çok insan gelirdi. Ciha Dağı Efsanesi park konserleri verdiğinde park tarafındaki kaldırım bile insanla dolar taşardı. Sağ tarafta eski PTT binası ve yanında yeni yapılan sahildeki apartmanlar gözüküyor.

    

     1 Temmuz 1973 Birinci Arhavi Festivali yüzme yarışlarında çekilmiş bir fotoğraf. Festivale katılanlar ,izleyiciler ve yarışmacılar sahili doldurmuş heyecanla yüzme yarışlarını izliyorlar. Sağ taraftaki ağaçtan yapılmış iskele yardımı ile motorlara binen yarışmacılar motordan atlayıp denize bırakılmış şamandıralara kadar yüzerlerdi. İskelenin ucunda üzeri yağlanmış bir ağaç kim daha fazla üzerinde yürüyebilirse birinci seçildiği yarışmaların başladığı Birinci Arhavi Festivalindeki ilk gün.

     Türkiye’nin ilçe bazındaki ilk festivallerinden biri olan Arhavi Festivalini başlatan dönemin kaymakamı Erol Ertuğrul’a teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca önce Arhavi Horon Orkestrası ve sonrasında Ciha Dağı Efsanesi Orkestralarının kuruluşunda   verdiği desteklerle Arhavi’de müziğin gelişmesine ne kadar büyük katkı yaptığını o zaman müziğe yeni başlamış biri olarak daima hatırlarım.

     Başka fotoğraf karelerinde buluşmak dileğiyle…

      M. Kemal Özyurt                            arkabis@e-kolay.net


Paylas

About The Author

Leave A Response