Saturday 15th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAMİLET’E BU SEFER HEMŞEHRİMİZ MEHMET NAZİF GÜNAL’DAN DARBE..

MNG Holdingin sahibi Mehmet Nazif Günal, doğup büyüdüğü topraklardaki Kamilet Vadisi’ne ‘sondaj yolu’ adı altında HES yapmak için Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nden usulsüz bir şekilde izin alınca hemşehrileri ile karşı karşıya geldi. Vadisini korumak için daha önce Adanalı bir işadamına ait Taşlıkaya HES ‘in oyununu bozan Arhavililer, şimdi de MNG’nin Orta HES oyunu için dava açtı.

MNG Holdingin sahibi Mehmet Nazif Günal, bu kez de doğup büyüdüğü Arhavi ilçesinde bulunan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Milli Park olarak koruma altına almaya hazırlandığı yağmur ormanları niteliğindeki el değmemiş cennet vadi Kamilet’e göz dikti. MNG gurubuna ait BALSU Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Firması, endemikleri ve şelaleleriyle ünlü saklı cennet olarak bilinen Kamilet Vadisi’ne, imar planı onaylanmamış ‘Orta HES’ projesiyle girmeye çalışıyor. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, MNG’nin imar planı onaylanmamış Orta HES projesine, usulsüz bir şekilde yol verdi. Orta HES yoluna, ‘sondaj alanlarına ulaşım yolu’ adı altında izin veren müdürlük, mevcut yayla yolundan Kamilet Vadisi’ne iki ayrı noktandan (biri 5,5 km diğeri de 10 km) yapılacak olan yolla giriş izni vermiş oldu.

ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ, MAHKEME KARARINA RAĞMEN YİNE İZİN VERDİ

Oysa Orman Müdürlüğü, daha önce de Kamilet Vadisi’ne Taşlıkaya HES projesiyle girmek isteyen Eyner Enerji firmasına da aynı şekilde izin vermiş ancak yapılan itirazı değerlendiren Rize İdare Mahkemesi, izni iptal etmişti. Mahkeme, imar planları olmadan verilen yol izninin hukuka uygun olmadığını hükmetmişti. Artvin İl Genel Meclisi, daha sonra şaibeli bir şekilde Taşlıkaya HES projesinin imar planını onaylamış ancak Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, onaylanan imar planında belirtilen koordinatların ÇED raporuyla uyumlu olmadığını belirleyip itiraz etmiş, itiraz yerinde bulunarak imar planı iptal olmuştu.

DAVA AÇILDI

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, verilen iznin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle, bile bile aynı usulsüz işlemle HES yoluna izin veren Artvin Orman Bölge Müdürlüğü kararına karşı iptal davası açtı.

MNG, HEMŞEHRİLERİYLE KARŞI KARŞIYA

Arhavi Doğa Koruma Platformu’nun, konuyla ilgili basın açıklaması şöyle:

“Arhavililer olarak Temmuz 2013 tarihinde hazırlanan bir deklarasyonlar ile Kamilet Vadisinde HES projesi istemediğimizi ilan ettik. Bu deklarasyona, sivil toplum kuruluşları ve Arhavi’nin AKP’li Belediye Başkanı dahil herkes imza attı. Bu mücadele sonucunda Kamilet Vadisi’nde Taşlıkaya HES projesini yapmak isteyen firma geçtiğimiz günlerde vadiden çekildi. Fakat Kamilet Vadisi’nin en el değmemiş ve vahşi bölümlerinde yapılmak istenen Orta HES projesi ile ilgili hazırlıklar durdurulmadı. Yol hazırlıklarının öğrenilmesi üzerine, platform üyeleri tarafından Artvin İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’ne gerekli başvurular yapıldı ve firmaya yol inşaatına başlayamayacağının bildirilmesi talep edildi. Bu başvurular üzerine Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği 28 Mayıs 2014 tarih ve 4678 nolu yazı ile Orta HES projesini yapmayı planlayan MNG grubuna ait Balsu Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ye “planlama süreci tamamlanmadan herhangi bir faaliyet başlanılmaması gerektiği” bildirilmiş olmasına karşın, 9 Haziran günü yol inşaatı yasadışı olarak başlatılmış bulunulmaktadır.Yasadışı olarak başlatılan Orta HES ulaşım yolunun derhal durdurulmasını ve imar kanununa göre gerekli cezai işlemlerin yapılmasını, imar planları olmadan ilgili yönetmeliklere aykırı olarak orman alanlarından yol yapılmasına izin veren ve inşaata göz yuman yetkililer hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istiyoruz. Kamilet’e dokundurtmayacağız.Kamilet’de ve Arhavi’de Hes lere hayır. Arhavi dereleri özgür akacak.”

Orta Hes İçin İmar Müdürlüğü  Yazısı_2 - Kopya


Paylas

About The Author

Comments are closed.