Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

MECLİS, CUMHURİYET MAHALLESİ İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNİ REDDETTİ..

Arhavi Belediyesi meclis toplantısında, AKP li meclis üyelerinin oyları ile Kavak Hes ile ilgili, meclisin daha önce yaptığı -Cumhuriyet Mahallesi imar planı değişikliği-nin iptali isteği kabul edilmedi.

CHP gurubu adına konuşan meclis üyesi Teyfik Erçiçek “iki ay önce konunun imar komisyonunda görüşülüp bir ay önceki meclis toplantısına sunulması kararı varken , siz bu raporu geçen ay meclise sunmadınız. Bu gün yine Rize İdare Mahkemesinin Kavak Hes ile ilgili orman iznini de iptal etmesi, bizlerin imar planının iptali şekli ile başvurumuza emsal teşkil etmektedir. Nihayetinde istediğimiz mahkeme kararlarına uyulmasıdır” dedi konunun meclis gündemine alınıp oylanmasını istedi.

Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ise “Bizler kanuna saygılıyız. Bakın çoğu insan benim hakkımda suç duyurusunda bulundu. Tüm bunları normal karşılıyorum. Ama bizim beklentimiz bir üst yargının kararıdır. Bu nedenle gündeme alınmamıştır.O zaman bu konuyu meclis üyeleri olarak tartışalım ve oylayalım “dedi.

Meclis üyesi Turgay Hatinoğlu tarafından okunan imar komisyonu kararında ise, imar komisyonunun 2ye karşı 1 oy ile imar değişikliği iptalinin kabul edildiği görüldü. Fakat Hatinoğlu “komisyon toplantısı sonrası köy tarafı imar planlarının iptali için davanın  red edildiğini belirterek “ bu karar imar komisyonu toplantısı öncesi çıksaydı ben oyumu “imar iptalinin” reddi şekli ile kullanırdım dedi.

CHP li meclis üyeleri ise söz konusu başvurunun köylerle ilgili olduğunu ve   zaman aşımı nedeni ile kabul edilmediğini söylediler.; Ortada bilirkişi raporuna dayalı bir imar planı değişikliği reddi olmadığını ve Hatinoğlu’nun anlattıklarından bir şey anlamadıklarını belirttiler.

Yapılan oylamada AK  Partili meclis üyeleri ve başkanın oyları ile Cumhuriyet Mahallesi imar Planı Değişikliğinin iptali isteği 7-5 reddedildi.

Belediye Meclis Toplantısı oylaması sonunda bir açıklama yapan Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcülerinden Leyla Öncel ” Meclisten zaten olumlu bir oylama beklemiyorduk. Bizim için önemli olan, bu oylamanın meclis gündemine alınıp, oylanması idi. Elbette bu iş, mecliste, Cumhuriyet Mahallesi  halkının lehine gelişse idi isterdik. Ama olmadı. Önemli değil.

Bizler Arhavi Belediye Meclisinin 2013 yılında Cumhuriyet Mahallesi ile ilgili yaptığı imar değişikliğini düzeltmesini (kazandığımız mahkeme sonucuna dayanarak) yine Arhavi Belediye Meclisinden istedik..AKP li meclis üyesi Serkan Ergin “niye bu HES meselesini her ay meclis gündemine getiriyorsunuz .Bu benim zoruma gidiyor… ÇED ile ilgili olarak nasıl mahkemeye gittinizse bu konuyu da mahkemeye götürün, niye meclise taşıyorsunuz “dedi. Anlaşılan sayın Ergin bu imar planı değişikliğinin belediye meclisinin kararı ile olduğundan habersiz. Bizlerin doğal olarak ilk müracaatı, elbette ki Arhavi belediye meclisi olacak. Yoksa bunu Hopa belediyesi meclisi toplantısına mı sunsaydık.Merak etmesin gereği yapılacaktır..“dedi

meclisocaktoplantısı-1-a

meclisocaktoplantısı-2-a

meclisocaktoplantısı-3-a

meclisocaktoplantısı-5-a

meclisocaktoplantısı-4-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.