Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

MNG, ŞANTİYENİ AL DA GİT…

Kamuoyunda “Çılgın HES” olarak bilinen ve MNG ye ait olan Kavak HES projesi inşaatı Rize İdare Mahkemesince acilen durduruldu.

Bilindiği gibi Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri iki yıldır Kavak Hes projesinin iptali için birçok eylemler düzenlemiş ve son üç aydır  Konaklı Köyünde kurduğu “Direniş Çadırı” ile bu eylemlere devam etme kararı almıştı.

Platform aslında hes projesinin  hukuksal boyutunda da bir yıl öncesinde gizli bir çalışma başlatmış ve bunun sonucunda MNG nin  Cumhuriyet Mahallesinde şahıslara ait arazileri acil kamulaştırma adı altında kamulaştırmasını da engellemişti. Diğer yandan doğa severler Kemerköprü Köyü üzerinde yasa dışı kurulmuş köprülerin yıkım kararını da ele geçirip bu konuda tüm resmi kurumlara baskı ve köprü üzerinde yıkım için eylemler düzenlemişti. Bu gelişmeler sonucunda eli kolu bağlanan  MNG, çalışmalarını durdurmak zorunda kalıp ve şantiyesini de kapatma kararı aldı.

Hes inşaatının durdurulması ve MNG nin şantiyesini kapaması doğa severler tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.

Platform sözcüleri” İnandık, savaştık ve kazandık. Arhavi’nin dereleri kimsenin babasının malı değildir. Dere, orada yaşayanlarındır, Arhavililerindir. Mücadelede az sayıda insan gözükebiliriz ama halkın büyük çoğunluğunun bizim arkamızda olduğunu biliyoruz. Arhavi için , geleceğimiz için, derelerimiz için ölmek var dönmek yok”…dediler..

mng hes-3-a

mng hes-1-a

mng hes 4-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.