Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÖZEL İZİNLE ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULDU..

Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi üyeleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni ile 28 Ekim günü Atatürk anıtı önüne konacak çelengi bir gün öncesinden anıt önüne koydular. Tören ve kutlamalarla ilgili yönetmeliğin değiştirilmesi,  ADD Arhavi Şubesi üyelerinin anıt önüne çelenk koymalarını engelleyemedi. Özel  izin çerçevesinde dahi olsa böylesine anlamlı bir gün için Atatürk anıtına çelenk konulması ve saygı duruşunda bulunmasının kendileri için son derece anlamlı olduğunu söyleyen ADD Arhavi Şubesi Başkanı Emine Hekimoğlu, konuşmasında şunları söyledi;

“Atatürkçü Düşüncenin aydınlığında yürüyen sevgili dostlar, Cumhuriyet’in kuruluşunun 89. Yılında  ve Kurban Bayramı’nda sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz.

 Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin değiştirilmesinden dolayı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ve diğer bayramlarda Atatürk Anıtı’na çelenk koyamıyoruz. Bu gün aynı yönetmeliğin 2.maddesinin 6. Fıkrasına göre aldığımız izin çerçevesinde, çelenk sunumu, saygı duruşu yaptık  ve İstiklal Marşı’mızı  okuduk.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlattığı, kadınıyla kızıyla , genciyle  yaşlısıyla, çoluğuyla  çocuğuyla  ve Kuva-i Milliye ruhuyla yaptığı mücadele 29 Ekim 1923 tarihinde    Türk Milletinin  karakterine  ve  adetlerine  en uygun olan idare, Cumhuriyet  idaresidir.”     diyerek ilan ettiği  ve Türk Milletine armağan ettiği  Cumhuriyet’in 89. Yılı kutlu olsun.

Cumhuriyet; Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.   Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir.
Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemesine  içte ve dışta hiçbir güç engel olamaz. Çünkü damarlarımızda dolaşan asil kandan aldığımız güç var. Çünkü büyük önder Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i emanet ettiği ve çok güvendiği siz gençler varsınız. Ne demişti büyük Atatürk:

“ Ey Türk Gençliği ;Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet’ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir.
İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır .”diyerek uyarmıştır.

Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Aklın ve bilimin ışığında, çağdaş uygarlığa erişmek için çalışmalı, çalışmalı çok çalışmalıyız.

Yurtta sulh, Cihanda sulh içinde , yaşayacağımız aydınlık yarınlar için Cumhuriyetimizin kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyor, Cumhuriyetimizin 89.yılını ve kurban bayramınızı kutluyor, sizlere esenlikler diliyorum. Sevgiyle kalın, hoşça kalın.”


Paylas

About The Author

Comments are closed.