Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

UEFA ; FUTBOLDA KADIOĞLU GİBİ KAHRAMANLARA İHTİYACIMIZ VAR..

Dünyada ilk kez futbolda “mavi kart” uygulamasını başlatan Fikret Kadıoğlu şu günlerde oynanan Avrupa Futbol Şampiyonasında UEFA nın gündeminde..

UEFA nın hem facebook sayfası ve twitter’in de yayınlanan mesajlarda “Futbolun geleceği için Kadıoğlu gibi kahramanlara ihtiyacımız var “deniliyor. Arhavi’de Beden Eğitimi Öğretmenliği görevini sürdüren Kadıoğlu bilindiği gibi sekiz yıldır Arhavi ilçesinde grassroots (herkes için futbol) şenliğini düzenlemekte ve oyunlarda  fair play ruhunu geliştirecek mavi kart uygulamaktadır.

UEFA nın gündemdeki “Avrupa Futbol Şampiyonası ” nedeni ile yaptığı görüşmede Kadıoğlu şunları söyledi;

” A Milli Futbol Takımımızın uluslararası futbol karşılaşmalarında başarılı olması yetişkinleri etkilediği gibi çocuklarında futbola olan ilgisini ve hevesini arttırmaktadır.

Bunu Arhavi’de yaptığımız futbol şenliklerine  katılan öğrenci değişimi sayesinde gözlemlemekteyim. Örneğin 2008 yılında Avrupa Şampiyonası öncesi Arhavi’de yaptığımız Grassroots Futbol Şenliğine katılan öğrenci sayısı 600 civarında iken, Avrupa şampiyonasından sonraki şenliğe katılan öğrenci sayısı 1000 kişi civarına çıkmıştır. Bu artışa baktığımda Milli Takımımızın başarısının 11-13 yaş aralığındaki çocukların şenliğe katılımlarında artışa yol açtığını görüyorum. Fakat, buna karşın 6-10 yaş gurubu çocuklarının futbolu sevmesinde Milli Takım başarısından çok grassroots futbol şenliklerinin etkisi olduğunu gözlemlemekteyim. Küçük yaştaki bu çocukların futbolu şenliklerde tanıyıp sevdiğini,ve böylelikle maçları televizyon ekranından izlemeye başladıklarını gerek öğrenci gerekse veliler tarafından aldığım dönütlerde görmekteyim.

Ancak ben çocukların futbol sevgisini artırmada kulüp ve Milli Takımlarımızın uluslar arası arenada başarılı olmasından ziyade asil olarak grassroots projesindeki sokak futbolu felsefesine dayanılarak yapılan şenliklerin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Çocuklara sonuç odaklı değil süreç odaklı futbol oynama ve izlemenin öneminin anlatılması her zaman çocuklarımızın futbol oynamasını teşvik edici en temel unsur olacaktır.

Son olarak UEFA yetkililerine Avrupa’da grassroots projesini başlattıkları ve sürdürdükleri için şahsım adına teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum”


Paylas

About The Author

Comments are closed.