Wednesday 24th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ZOR GÜNLER

rekare 10 Mart 2010 Haberler Yorum yok ZOR GÜNLER

 

Arhavi’yi  zor günler bekliyor…

Ve Arhavi’yi var olmakla, yok olmak gibi bir tercih bekliyor.. Tercihi yapacak olanlar da Arhavi’liler.. Bizler..Sizler..Bu memlekette yaşayan herkes..

Yeşili ile, doğası ile, dağı ile, alabalığı ile  memleketinden zevkle, gururla ve keyifle bahsetmeyi seven bizler yapacağız tercihi.

Bu gün çocuklara manzara resmi çiz derseniz bir dere yapmadan peyzajını tamamlamaz. Çünkü çocuklar, deresiz bir manzara düşünemezler… Sizler piknik yaparken bile bir dere kenarını ararsınız. Dağcılar, yaylacılar kamp yerini mutlaka bir su kenarında kurarlar.. İnsanoğlu da yerleşik yaşama ırmak, dere ve nehir kıyılarında başlamış..Başlamak zorunda kalmıştır..Çünkü su hayattır , yaşamdır.. Bedenimizin ağırlığı bile  %80  sudur ..

Sudan yaralanılabilir..Buna evet.. Fakat suyunuzu, derenizi yok edeceğiz diyorsanız (ki HES’in açılımı bunu gösteriyor) insan olduğunuzdan şüphe duyarım.

Efendim su boşa akıyormuş… Böyle bir şey olurmu..O dereler olmasaydı, o doğa , o yeşillik olur muydu.. O güzelim balıklar olurmuydu. Dereler bu coğrafyanın damarları gibidir. Damarları kurutursanız sizde yok olursunuz., yaşayan tüm canlılar da yok olur..

Yaptığımız araştırmalarda Arhavi’ye kurulması düşünülen santraller bir dereden en az saniyede 5-6 metreküp su alacakmış..Böyle bir su mu var Arhavi derelerinde.. Kapistre ayağında bile zor çıkar bu miktar.. ( Yılın tüm aylarını düşünerek söylüyorum) Eğer kaynaktan bu suyu alacaklarsa (ki projeleri onu gösteriyor) derelere bir damla suyun bırakılması bile söz konusu olmayacaktır. Derelerimizin tüm suları tünellerin içine taşınacaktır..Yanı mevcut su bile onlara, HES’cilere yetmeyecektir..

Kısa bir süre gözünüzü kapatın ve derelerimizin olmadığını düşünün. Bu Arhavin’in  sonu..yok oluşudur. Korkunç bir şeydir. Üç-beş kişi para kazanacak diye geleceğimizi satmamalıyız ..sattırmamalıyız.. Siyaset yapmadan doğrular üzerinden düşünmeliyiz.. Söz konusu olan memleketimiz, ocağımız, köyümüz..Arhavi’miz..

Eğer bu noktadan olayı ele alırsak Arhavi için en doğru kararı hep birlikte omuz omuza vermiş olacağız..

Tıpkı Fındıklı ilçesinde HES’  çilerin bir kazma vuramadıkları gibi. Çünkü halk istemeyince kimse bir şey yapamaz..

Zaten bu alanda devlet , derelerle ilgili kullanım hakkını kanunlarla  ondan faydalanan canlılar için vermiş, birkaç kişiye peşkeş çekilsin diye değil…

Unutmayın; HES’E EVET DERSENİZ…XES MUTU VAR DOSKİDASEN…

Sağlıcakla kalın..


Paylas

About The Author

Leave A Response